bł. Jordan

OKRES ZWYKŁY, MK 7,24–30

Jezus jest zmęczony. Ty również masz takie dni, kiedy pragniesz się oddalić od wszystkiego, co na ciebie czeka, naciska, co do ciebie krzyczy… Stań obok Jezusa i posłuchaj Syrofenicjanki.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Marka
Mk 7,24–30
Jezus udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, nie mógł jednak pozostać w ukryciu. Zaraz bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, padła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka z pochodzenia, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. I powiedział do niej Jezus: „Pozwól wpierw nasycić się dzieciom, bo niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom”. Ona Mu odparła: „Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jedzą okruszyny po dzieciach”. On jej rzekł: „Przez wzgląd na te słowa idź; zły duch opuścił twoją córkę”. Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku; a zły duch wyszedł.

Jezus wstąpił do pewnego domu i nie chciał, żeby ktoś się o tym dowiedział. Możemy się domyślać, że był bardzo zmęczony i po prostu miał zamiar odpocząć. Obserwując Pana, widzimy, że potrafił znajdować czas dla siebie, kiedy tego potrzebował, odchodził w miejsca ustronne lub odsyłał uczniów, a sam zwykle wówczas się modlił. Mamy prawo do tego, aby oddalać się od potrzeb innych ludzi i znajdować przestrzeń na regenerację. Jak wygląda to u ciebie?

Syrofenicjanka wdziera się w Jezusowy czas odosobnienia. Nie daje się odprawić, jest uporczywa w swoich prośbach. Uświadom sobie, co dzieje się w tobie, kiedy ktoś wchodzi ze swoimi potrzebami w twoje zmęczenie. W jaki sposób wtedy reagujesz?

Kobieta osiąga swój cel. Jej córka zostaje uwolniona od złego ducha. Syrofenicjanka budzi podziw tym, jak prosi. Po pierwsze jest pokorna, ponadto – wytrwała, a poza tym nie prosi tylko dla siebie. Stań na chwilę na jej miejscu. Z czym dzisiaj przychodzisz do Boga? Jak i o co Go prosisz?

Proś Jezusa, by nauczył cię wytrwałości i ufności w modlitwie oraz wrażliwości na potrzeby innych.

Kategoria Ewangelia
Grupa dyskusyjna: