Dział w przygotowaniu – zapraszamy w następnych tygodniach. Polub nas na Facebooku a dowiesz się o zaktualizowaniu tej strony

facebook.com/parafiakrasnopol

Nota historyczna

W 1770r. Maciej Tadeusz Eysmont założył miasteczko Krasnopol. Parafię erygowano w 1781r. z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z parafii Krasnopol w 1921r. wyodrębniono prawie całą parafię Karolin. Obecny kościół jest murowany pochodzi z 1862r., zbudowany w stylu klasycystycznym, jednonawowy, wieża z trzema dzwonami. W kościele są trzy ołtarze drewniane. W głównym, zabytkowym, znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego autorstwa Franicsza Tegazzo, w zwieńczeniu figura Chrystusa Nazareńskiego w cierniowej koronie, po bokach umieszczone są rzeźby św. Piotra i Pawła. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz zdjęcia z krzyża (Pieta). W ołtarzu bocznym z prawej strony jest obraz św. Stanisława biskupa i męczennika, w zwieńczeniu obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus. Jest także chrzcielnica z obrazem chrztu Pana Jezusa, ambona, a na chórze 6 głosowe organy piszczałkowe. Obok kościoła znajduje się kaplica drewniana zabytkowa św. Agaty, wybudowana prawdopodobnie razem z pierwszym drewnianym kościołem. Przed kościołem na pl. Jana Pawła II znajduje się duża grota Zwiastowania NMP z krzyżem misyjnym na zwieńczeniu oraz gliniana kapliczka Pana Jezusa Dobrego PAsterza. Wokół forty są rozmieszczone tajemnice Różańca św. Dwadzieścia kapliczek glinanych wykonanych przez Wakacyjny Dziecięcy Plener Plastyczny w 2003r. pod kierownictwem miejscowego plastyka Wiesława Szumińskiego dla uczczenia Roku Różańca Świętego. Kapliczki rozmieszczone są na szlaku pielgrzymkowym (5km) do Góry Różańcowej w Żubronajciu. Księgi parafialne od 1862r. Plebania drewniana z ok. 1830 roku przebudowana w 1972r. przez ks. Eugeniusza Gołębiewskiego. W 2002r był przeprowadzany remont wnętrza. Obecnie plebania przechodzi generalny remont wszystkich pomieszczeń i instalacji.