św. Tomasz z Akwinu

Okres zwykły, Mk 3,31-35

Zobacz Pana Jezusa otoczonego przez słuchających Go ludzi. Znajdź wśród nich miejsce dla siebie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Marka.
Mk 3,31-35
Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: „Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie”. Odpowiedział im: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”.

Przyjrzyj się jeszcze raz ludziom zgromadzonym wokół Jezusa. Kim są? Ilu z nich jest prawdziwie zainteresowanych Jego nauczaniem, a ilu to przypadkowi gapie, próbujący wypełnić jakoś swój czas? A potem zobacz siebie w tej grupie. Dlaczego tam jesteś, co cię przywiodło? Jak reagujesz?

Często, gdy myślimy o ludziach słuchających nauczania Pana Jezusa, wyobrażamy sobie idylliczną scenę z domu Marii i Marty: ludzi tak zasłuchanych w słowa Jezusa, że nie zauważają tego, co się wokół nich dzieje. Dzisiejsza Ewangelia wskazuje jednak, że słuchacze Chrystusa pozostają otwarci także na tych, którzy z różnych powodów są dalej od Niego, nie mogą do Niego dotrzeć, a chcieliby Go spotkać. Mówią Mu o takich ludziach. Zastanów się, które zachowanie jest ci bliższe: to idylliczne czy to z dzisiejszego słowa Bożego?

Pan Jezus wskazuje ci sposób, w jaki stajesz się jego bliskim: masz pełnić wolę Bożą. Może cię przerażać, że to trudne, wielkie i nieosiągalne zadanie. Jednak najczęściej nie będzie to takie odległe: wystarczy tylko dobrze przeżywać zwykłą codzienność, sumiennie wypełniać swoje obowiązki.

Na koniec tej modlitwy pomyśl jeszcze raz o tym, co cię najbardziej poruszyło i oddaj to Panu Jezusowi. Poproś, by wspomagał cię w byciu Jego uczniem.

Kategoria Ewangelia
Grupa dyskusyjna: