Okres zwykły, Mt 6,19–23

Dzisiejsza Ewangelia zachęca cię do zadania sobie bardzo konkretnego pytania: Co w twoim życiu jest najważniejsze? Zanim rozpoczniesz modlitwę, spróbuj znaleźć wygodną pozycję, weź kilka głębokich wdechów i pomyśl, do czego w życiu tak naprawdę dążysz.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Mateusza
Mt 6,19–23
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie rozświetlone. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!”

Każdego dnia, gdy wstajesz rano i podejmujesz swoje obowiązki w jakiś sposób, rozpoczynasz starania o gromadzenie dóbr. Praca zawodowa ma przynieść ci pieniądze, dzięki którym będziesz mógł spłacić kredyt, utrzymać siebie lub rodzinę. Może przygotowujesz się do ważnego egzaminu, który otworzy ci drzwi do kariery. A może całą energię poświęcasz wychowaniu dorastających dzieci, które kiedyś będą dla ciebie wsparciem. Zastanów się, jakie realne zagadnienia absorbują cię na co dzień?

W pośpiechu codzienności łatwo umykają sprawy najważniejsze, czyli takie, których ani mól, ani rdza nie zniszczą. Może jedną z nich wymieniłeś na początku tego rozważania. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dzisiaj masz w swoim życiu skarb, którego nic nie zniszczy. Jak go nazwiesz?

W starożytności wierzono, że w oku człowieka jest lampa, która rozświetla jego świat. Gdy działa, człowiek poprawnie widzi rzeczywistość taką, jaka jest, może ją oceniać i dokonywać dobrych wyborów. Twoją rzeczywistością jest codzienność, w której żyjesz. Słuchając jeszcze raz tekstu Ewangelii, zastanów się, w jaki sposób możesz zrealizować to, co dla ciebie najważniejsze pośród codziennych obowiązków.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Panem Jezusem jak z przyjacielem, opowiadając Mu o tym, co najbardziej cię dzisiaj poruszyło.

Kategoria Ewangelia
Grupa dyskusyjna: